Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Bezpieczeństwo żywności pakowanej w opakowania z tworzyw sztucznych jest obecnie bardzo ważne. Unia Europejska od wielu lat zajmuje się systematyką badań dotychczas znanych i nowych opakowań pod kątem migracji substancji znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz opakowań oraz ich dopuszczalnych limitów. Na podstawie uzyskiwanych wyników stworzono podstawy prawne (regulujące zastosowania różnych opakowań, określające limity migracji substancji, ich kontroli i certyfikacji). Polska, jako pełnoprawny członek UE, jest zobowiązana do uczestnictwa w tym procesie. W artykule omówiono różne zagrożenia żywności pakowanej w opakowania giętkie z tworzyw sztucznych. Podano również najważniejsze akty prawne obowiązujące w UE i polskie przepisy regulujące zagadnienia produkcji, limitów migracji i stosowania opakowań.
Technologia drukowania „Electron Beam" (EB) jest jedną z najnowocześniejszych i ma zastosowanie w offsecie, fleksografii i rotograwiurze. Polega ona na polimeryzacji rodnikowych farb za pomocą strumienia elektronów. Jednym z najnowszych kierunków rozwojowych jest zastosowanie EB w maszynach fleksograficznych Cl o szerokości wstęgi do 1300 mm. Maszyny takie mają tylko jeden zespół utwardzający, który znajduje się za centralnym cylindrem dociskowym i którego zadaniem jest jednoczesne utwardzanie wszystkich kolorów. Technologia EB nadaje się również do laminowania i to kilku warstw w jednym przebiegu, w tym także z drukowaniem w linii. Zaletami drukowania EB są: wysoka jakość druku, porównywalna do uzyskiwanej w technologii UV, brak rozpuszczalników, brak migracji szkodliwych substancji, brak zapachów, niższe koszty w stosunku do innych technologii i wysoka odporność na działania czynników mechanicznych oraz chemicznych.
Obecnie w praktyce występują dwie technologie drukowania opakowań giętkich: fleksografia i rotograwiura. Obie technologie konkurują ze sobą od wielu lat. Znacznie popularniejsza jest dotychczas fleksografia. Występuje jednak wiele elementów technologii rotograwiurowej, które są bardzo istotne i atrakcyjne przy podejmowaniu decyzji o wyborze technologii drukarskiej w działalności marketingowej.
Opakowanie
|
2010
|
tom 55
|
nr 03
16-19
Znaczenie czystości w drukarni opakowań jest bardzo często nie doceniane. Do problematyki czystości należy podejść kompleksowo, ponieważ dotyczy ona wielu sfer działania każdej drukarni, m. in. hal produkcyjnych i magazynów, czystości ubrań roboczych, powietrza w halach, maszyn drukujących i laminujących oraz czystości zespołów drukujących.
Przedstawiono podstawowe akty prawne dotyczące opakowań do żywności, obowiązujące w Unii Europejskiej, a takie przepisy obowiązujące w Polsce oraz stopień ich dostosowania do wymagań europejskich. Szczególną uwagę zwrócono na akty prawne dotyczące wymagań w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych oraz odpadów opakowaniowych. Omówiono najnowsze wersje polskich projektów ustaw o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej i depozytowej.
W artykule opisano znaczenie nadruków umieszczanycl giętkich foliach i laminatach, które są przeznaczone do pakowania produktów spożywczych. Przedstawiono również różne rodzaje farb drukarskich i częściej stosowane techniki drukowania oraz zagrożenia dla zapakowanej żywności pochodzące z farb. Szczególną uwagę zwrócono na problematykę pozostałości rozpuszczalników organicznych i wolnych fotoinicjatorów suchej masie farb, naniesionych na powierzchnię opakowania w procesie kowania. Omówiono również kolejne etapy powstawania nadruków i sposoby kontroli opakowań podczas procesu ich produkcji oraz zakres kontroli podczas przyjmowania do magazynu przez odbiorcę. Przedstawiono najważniejsze przepisy unijne i polskie dotyczące tematyki farb służących do druków opakowań, przeznaczonych do pakowania produktów spożywczych.W artykule opisano znaczenie nadruków umieszczanycl giętkich foliach i laminatach, które są przeznaczone do pakowania produktów spożywczych. Przedstawiono również różne rodzaje farb drukarskich i częściej stosowane techniki drukowania oraz zagrożenia dla zapakowanej żywności pochodzące z farb. Szczególną uwagę zwrócono na problematykę pozostałości rozpuszczalników organicznych i wolnych fotoinicjatorów suchej masie farb, naniesionych na powierzchnię opakowania w procesie kowania. Omówiono również kolejne etapy powstawania nadruków i sposoby kontroli opakowań podczas procesu ich produkcji oraz zakres kontroli podczas przyjmowania do magazynu przez odbiorcę. Przedstawiono najważniejsze przepisy unijne i polskie dotyczące tematyki farb służących do druków opakowań, przeznaczonych do pakowania produktów spożywczych.
Opakowania giętkie wykonane z tworzyw sztucznych stanowią obecnie największą i najważniejszą grupę opakowań stosowanych w przemyśle spożywczym. Przewiduje się, że tak będzie w przyszłości. Rozwój będzie dotyczył praktycznie wszystkich rodzajów tej grupy opakowań, ale będzie rosło znaczenie ich bezpieczeństwa, barierowości, wytrzymałości, atrakcyjności, wygody w ich użytkowaniu, biodegradowalności i łatwości w ich pozbyciu się.Przewiduje się, że opakowania z tworzyw sztucznych, w tym przede wszystkim opakowania giętkie, będą stopniowo eliminować inne rodzaje opakowań, w tym głównie szklane i metalowe. Głównym tego powodem jest najniższy udział ceny oraz masy tych opakowań w stosunku do zapakowanego produktu, a także uniwersalność i różnorodność form umożliwiająca pakowanie wszystkich dotychczas znanych produktów spożywczych.
Problem utylizacji gazów odlotowych powstałych w procesie drukowania opakowań jest coraz bliższy drukarniom w Polsce, ale wiele szczegółów dotyczących różnych technologii oczyszczania wymaga wyjaśnienia. Dotyczy to przede wszystkim różnic w technologii spalania termicznego i katalitycznego oraz ich wad i zalet, przy zastosowaniu w klasycznych zakładach drukujących opakowania metodą fleksograficzną rotograwiurową i offsetową. Inspiracją do napisania tego artykułu były różne informacje rozpowszechniane w Polsce przez niektórych producentów systemów oczyszczających, które negatywnie oceniają instalacje wykonywane przez konkurencję i uwypuklają zalety swoich instalacji, podając przy tym nie do końca prawdziwe dane techniczne i ekonomiczne związane z ich eksploatacją. W artykule poddano analizie obydwie technologie, pokazując drogę w rozważaniach, która z nich będzie optymalna, z punktu widzenia sposobu pracy maszyn drukarskich, charakterystyki emitowanego strumienia gazów odlotowych i kosztów eksploatacji z tym związanych. Rozważania te nie umniejszają wagi i konieczności uruchomienia tych instalacji, niezależnie od wybranej technologii, w nieprzekraczalnym ustawowo terminie, tj. do 01.11.2007, w przypadku przekraczania ustalonych norm emisji i koncentracji rozpuszczalników organicznych w emitowanych gazach odlotowych.
Artykuł omawia istotę błyskawicznego pomiaru zawartości wody w wielu produktach, za pomocą technologii rezonansu mikrofal, wykorzystującej polarność cząsteczek wody. Metoda ta polega na zmierzeniu różnicy poziomu energetycznego mikrofal, które przenikają przez produkt zawierający wodę. Pomiar zawartości wody jest dokonywany natychmiastowo, a dokładność pomiaru porównywalna z dotychczas znanymi metodami laboratoryjnymi i nie zależy od koloru próbki, jego powierzchni i struktury. Pomiaru można dokonywać w warunkach laboratoryjnych lub przemysłowych, a przy zastosowaniu określonych sensorów planarnych, można je umieścić w linii produkcyjnej i mierzyć zawartość wody w sposób ciągły.
Papier jest stosowany do produkcji opakowań giętkich. Jego wartość użytkowa wynika głównie z możliwości jego uszlachetniania: modyfikacji oraz tworzenia wielu kombinacji z innymi materiałami. Do produkcji opakowań giętkich stosowane są najczęściej papiery jednostronnie powlekane, kalandrowane, maszynowo gładzone oraz pergamin. Ostatnio wprowadza się coraz więcej nowoczesnych modyfikacji papieru. Światowa roczna konsumpcja papieru opakowaniowego wynosi ok. 1 100 000 - 1 200 000 ton. Modyfikacje papieru opakowaniowego powodują utrzymanie jego zużycia na dużym poziomie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.