Ograniczanie wyników

Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W Polsce zdecydowana większość gospodarstw ma ograniczone możliwości powiększenia potencjału produkcyjnego (obszaru gospodarstwa) i zwiększenia skali produkcji. W tej sytuacji jednym ze sposobów poprawy sytuacji ekonomicznej jest doskonalenie technologii produkcji i osiągnięcie lepszych rezultatów produkcyjnych. Duże możliwości stwarza tu szeroko rozumiany postęp biologiczny. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że w latach 1995-2002 wzrosła wyraźnie przewaga ekonomiczna gospodarstw 50-hektarowych nad gospodarstwami 15-hektarowymi. W gospodarstwach 15-hektarowych jest szansa ograniczania wpływu niekorzystnych warunków ekonomicznych na możliwości rozwoju. W tym celu konieczna jest intensyfikacja produkcji i wykorzystanie osiągnięć nauki jakie stwarza postęp biologiczny.
Podstawowym celem badań było znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak kształtuje się sytuacja dochodowa gospodarstw w zależności od skali prodACukcji trzody chlewnej. Przeprowadzone badania pozwalają stwierdzić, że dopiero w gospodarstwach o największej liczbie macior widać wyraźnie korzyści skali.
Celem badań była charakterystyka gospodarstw beneficjentów projektu „Nowy zawód – nowa szansa” pod względem posiadanego potencjału, skali produkcji, dokonanych w minionych latach inwestycji i zamierzeń inwestycyjnych. Analizie poddano 1242 indywidualne plany reorientacji zawodowej uczestników projektu. Z przeprowadzonych badań w 2012 r. wynika, że gotowość reorientacji zawodowej wyrażają rolnicy i członkowie ich rodzin wywodzący się z gospodarstw towarowych.o powierzchni 5-30 ha. Z kolei reorientacją nie są zainteresowani rolnicy z nierozwojowych, najmniejszych gospodarstw do 5 ha, są to najprawdopodobniej rolnicy starsi o niskich kwalifikacjach i małej mobilności, którzy przyjęli strategie przetrwania.
Województwo kujawsko-pomorskie wyróżnia się spośród innych wyjątkowo wysoką ceną ziemi i intensywnością wykorzystania środków z programów Wspólnej Polityki Rolnej na modernizację gospodarstw. W celu wskazania przyczyn tej sytuacji poddano ocenie typowe gospodarstwa rolne tego województwa, które w latach 2010-2014 objęte były monitoringiem Polskiego FADN. Stwierdzono, że wyjątkowość rolnictwa województwa kujawsko-pomorskiego polega na relatywnie dużym udziale doskonale funkcjonujących gospodarstw o średniej i dużej skali produkcji, których posiadacze ostrożnie podejmowali decyzje inwestycyjne. Ustalono, że udział takich gospodarstw w województwie wyniósł 8,7%, a udział posiadanych przez nie użytków rolnych 55%, podczas gdy w kraju analogiczne wskaźniki wynosiły odpowiednio 4,9% i 35,5%. Korzystniejszymi oboma wskaźnikami wyróżniało się w Polsce tylko województwo zachodni opomorskie.
Celem artykułu jest wskazanie wyzwań stojących przed doradztwem publicznym, wynikających z oczekiwań rolników i mieszkańców wsi oraz przedstawienie ważniejszych działań, które należy podjąć, aby doradztwo sprostało tym wyzwaniom. Podstawowym problemem, przed jakim stają polscy rolnicy, jest przede wszystkim poprawa konkurencyjności, którą można osiągnąć przez wzrost efektywności (ekonomicznej, środowiskowej i społecznej). Ośrodki doradztwa rolniczego, aby skutecznie wspierać rolników muszą ściśle współpracować z nauką i oświatą rolniczą. Szczególnie widoczny jest tu brak systemowych powiązań z nauką. Wobec nowych wyzwań, które stają przed doradztwem istnieje potrzeba stworzenia zintegrowanego systemu informacji rolniczej. Opracowanie takiego systemu jest konieczne, aby doradcy mogli przejść od przekazywania informacji i wspierania rolników w pozyskiwaniu środków z funduszy europejskich do działań mających na celu poprawę efektywności produkcji.
Określono wpływ skali produkcji mierzonej wielkością stada krów na koszty produkcji mleka. Z przeprowadzonych badań wynika, że wraz ze wzrost skali produkcji następował wzrost kosztów bezpośrednich, materiałowo-pieniężnych i pełnych kosztów produkcji mleka. Jednakże wzrost kosztów pełnych wraz ze wzrostem skali produkcji nie był tak wyraźny jak kosztów bezpośrednich.
W artykule wykorzystano głównie wyniki badań IERiGŻPIB opublikowane w pracy A. Skarżyńskiej. „Wyniki ekonomiczne wybranych produktów rolniczych w latach 2005 - 2008". Porównano produkcję, koszty i dochody dla buraków cukrowych, ziemniaków ja­dalnych, pszenicy ozimej, rzepaku ozimego, żywca wieprzowego i mleka. W analizowanych gospodarstwach występuje bardzo duże zróżnicowanie wyników produkcyjnych (plony, wydajność mleczna krów, efektywność skarmiania pasz) pomiędzy gospodarstwami naj­lepszymi i najsłabszymi. W skrajnych przypadkach plony różnią się od 50 - 100 % na ko­rzyść gospodarstw najlepszych. Na podstawie przedstawionych danych trudno jest w pełni wyjaśnić tak duże zróżnicowanie wyników, ograniczając porównania tylko do poziomu ponoszonych nakładów, jakości gleb oraz skali produkcji. Przedstawione wyniki potwierdzają z dużym prawdopodobieństwem postawioną tezę, że o wysokich rezultatach produkcyjnych i ekonomicznych decyduje także wiedza i umiejętności (kwalifikacje) rolnika
Celem pracy jest określenie wpływu kierunku inwestowania na wybrane efekty produkcyjno-ekonomiczne gospodarstw rolnych w podregionie bydgoskim. Podstawowym źródłem informacji były dane zgromadzone przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie za lata 1994-2007, dotyczące opinii wydanych dla rolników ubiegających się o kredyty preferencyjne. Ponadto wykorzystano wyniki rachunkowości FADN. Analizą objęto 220 gospodarstw, które korzystały z kredytów preferencyjnych i nieprzerwanie prowadziły rachunkowość w latach 2004-2008. Oceniono odroczone skutki inwestycji, które zostały zapoczątkowane w 1994 roku. Badania nie pozwalają na precyzyjne określenie wpływu kierunku inwestowania na efekty produkcyjno-ekonomiczne gospodarstw, ponieważ wyodrębnione grupy gospodarstw z punktu widzenia postawionego celu badań nie są jednorodne.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.