Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
2
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Grupy producentów owoców i warzyw w Polsce

100%
Celem badań była ocena funkcjonowania grup i organizacji producentów owoców i warzyw w Polsce. Sektor owoców i warzyw odgrywa duże znaczenie w UE i w Polsce. Stopień zrzeszania się producentów owoców i warzyw jest zróżnicowany w poszczególnych krajach. W latach 2004-2012 powstało 78 uznanych organizacji producentów owoców i warzyw oraz 237 wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw. Łączna pomoc finansowa wsparcia dla grup i organizacji wyniosła ok. 4,3 mld zł, głównie została przeznaczona na cele inwestycyjne dla wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw. Niestety wsparcie dla wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw od 5 kwietnia 2012 r. zostało ograniczone. Może to spowolnić w dalszej perspektywie procesy integracji w sektorze owoców i warzyw.
W opracowaniu przedstawiono analizę i efektywność jednego z działań programu Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” (SPO „Rolnictwo”) jakim były szkolenia zawodowe osób zatrudnionych w rolnictwie. Budżet szkoleń w latach 2004- 2006 wyniósł 76,58 mln zł, z tego 80% środków pochodziło z UE. W latach 2004-2008 przeprowadzono łącznie 15 311 szkoleń i przeszkolono 414 083 osób zatrudnionych w rolnictwie. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że szkolenia są bardzo ważnym instrumentem podnoszenia kwalifi kacji zawodowych dla osób zatrudnionych w rolnictwie. Szkolenia były bardzo pozytywnie oceniane przez uczestników szkoleń, którzy wskazywali również na dużą potrzebę realizacji tego działania.
Celem badań była ocena przeprowadzonych inwestycji w gospodarstwach warzywniczych uczestniczących w systemie FADN, a także ich wpływ na wyniki ekonomiczne. W Polsce po wprowadzeniu zasad gospodarki wolnorynkowej odnotowano znaczny spadek nakładów inwestycyjnych oraz wzrost zużycia środków trwałych w rolnictwie. Powodowało to starzenie się majątku wytwórczego, wzrost kosztów eksploatacji oraz zmniejszenie efektywności gospodarowania. Przedstawiono wielkość i rodzaj nakładów inwestycyjnych poniesionych w gospodarstwach uczestniczących w systemie rachunkowości FADN produkujących warzywa polowe oraz pod osłonami. W badanych gospodarstwach w latach 2000-2010 prowadzono działalność inwestycyjną we wszystkich obszarach. Największe inwestycje dotyczyły budynków i maszyn, co świadczy o modernizacji procesów produkcji, a w mniejszym zakresie o skali produkcji. Efektem przeprowadzonych inwestycji w badanych gospodarstwach był wzrost produkcyjności i dochodowości. Gospodarstwa te dysponowały wystarczającymi zasobami środków do sfinansowania prowadzonych inwestycji. Głównym źródłem na inwestycje były środki własne oraz kredyt bankowy, a w niewielkim zakresie środki z UE.
8
100%
Przedstawiono przetwórstwo warzyw w Polsce i wybranych krajach UE. Omówiono wielkość interwencji na rynkach rolnych w UE, w tym interwencje na rynku owoców i warzyw oraz pomoc finansową w ramach dostaw pomidorów do przetwórstwa. Przedstawiono sytuację ekonomiczno-finansową przedsiębiorstw sektora owocowo-warzywnego w Polsce.
W opracowaniu przedstawiono produkcję oraz spożycie owoców i warzyw w Polsce. W analizowanych latach nastąpił wzrost produkcji i spożycia owoców i warzyw, przy czym wzrost produkcji i spożycia owoców był większy.
Artykuł przedstawia aktualną sytuację w hodowli roślin ogrodniczych w spółkach ANR. W pracy zaprezentowano hodowlę twórczą i zachowawczą roślin ogrodniczych, koszty hodowli roślin ogrodniczych i źródła ich finansowania, a także efektywność ekonomiczną hodowli roślin ogrodniczych i nasiennictwa w spółkach ANR.
Przedstawiono sposoby rozliczania podatku VAT oraz ocenę wyboru i jego wpływu na osiągane wyniki finansowe w gospodarstwach rolnych. Porównano sposoby opodatkowania VAT-em na przykładzie dwóch gospodarstw o różnych specjalizacjach (pierwsze w produkcji bydła mlecznego, drugie w produkcji roślinnej), które mogą zgodnie z obowiązującym prawem rozliczać się w systemie ryczałtowym lub na zasadach ogólnych.
Celem badań była ocena uwarunkowań prawnych rynku owoców i warzyw w Polsce. Wspólną organizację rynku owoców i warzyw świeżych oraz przetworzonych wprowadzono w UE w 1997 r. Integracja Polski z UE wymagała dostosowania polskich przepisów i regulacji prawnych do istniejących już we Wspólnocie. System regulacji obejmował następujące obszary: wspólne wymagania jakościowe, mechanizmy interwencji, tworzenie i funkcjonowanie grup producentów owoców i warzyw oraz zasady handlu z krajami trzecimi. Po integracji w Polsce stosowano głównie dwa mechanizmy: refundacje eksportowe oraz pomoc finansową przekazywaną przez organizacje producenckie dla producentów pomidorów do przetwórstwa. W 2008 r. wprowadzono kolejną reformę rynku owoców i warzyw polegającą na zwiększeniu wsparcia dla organizacji producenckich, zniesieniu dopłat do przetwórstwa i eksportu oraz zwiększeniu konkurencyjności sektora wraz z ochroną środowiska.
The purpose of the research was to assess the efficiency of production factors in horticultural holdings in Poland versus other agricultural types in years 2004-2017. General characteristics of holdings of other agricultural types in Poland were presented, the productivity of labour, soil, and capital was determined. In the years 2004-2017, a nominal increase in soil productivity was recorded in holdings of all agricultural types, except for horticultural holdings and those specialising in granivores. In the studied period, horticultural holdings still had the highest land productivity, followed by holdings with permanent crops and specialising in granivores. In the years analysed, an increase in labour productivity was noted in almost all types of holdings, except for herbivorous holdings. Holdings specialising in granivores had the highest labour productivity, followed by field cultivation, horticultural and dairy holdings. On the other hand, capital productivity in the analysed period decreased in almost all types of holdings, except for horticultural holdings (nominally, while in real terms it decreased in all types). Horticultural holdings had the highest labour productivity, followed by field cultivation, and holdings specialised in granivores.
Przedstawiono prawne możliwości produkcji i przetwórstwa produktów rolnych w gospodarstwach rolnych, obowiązujące zasady rejestrowania i tworzenia produktów regionalnych, a także obowiązujących systemów bezpieczeństwa w produkowaniu żywności.
19
100%
Przedstawiono tendencje rozwojowe w produkcji warzyw gruntowych w Polsce w latach 1990-2008. Dokonano analizy powierzchni produkcji oraz plonów warzyw w Polsce. Produkcja warzyw w latach 1990-2008 wykazywała niewielką tendencję malejącą. Spadek zbiorów warzyw był mniejszy niż spadek powierzchni uprawianych warzyw i wynikał głównie ze wzrostu plonów warzyw. W Polsce następuje stopniowa koncentracja terytorialna produkcji warzyw. Najsilniejsze tendencje koncentracji występowały w produkcji takich warzyw, jak: kalafiory, pomidory, cebula i ogórki. W strukturze produkcji warzyw gruntowych największe znaczenie miała: kapusta, marchew, cebula i warzywa pozostałe. W badanym okresie zmniejszył się udział kapusty, pomidorów i buraków, natomiast zwiększył się udział marchwi, cebuli i warzyw pozostałych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.