Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
A difficult situation of Polish agriculture forces the farm owners to search for new additional sources of incomes outside the agriculture. One of the possibilities especially in north-eastern parts of Poland is agrotourism. The main goal of the study was the recognition social and economical conditions for development of agrotourism in Warmia and Mazury region. The study was carried out in 1997-98 on 141 farms interested in agrotourism. It was confirmed that the farm owners interested in agrotourism were young and of relatively high education level. The main motive which persuade the farmers to start agrotourism activity is mainly desire to achieve the additional incomes. The nextreason is a will of using the empty rooms and atractive placement of farms. The main barriers which impede the development of agrotourism in region are problems with finding financial sources, lack of proper promotion, troubles with getting adequate workers and improper law and administrative regulations. An advertisement, preference credit system and appropriate level of infrastructure are in opinion of the respondents main factors which stimulate increase of numbers of farmers deciding to start agrotourism activities.
Praca dotyczy charakterystyki oraz szans i barier rozwoju gospodarstw rolnych położonych w gminie Pisz na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Badania przeprowadzono w 2004 roku i objęto nimi 90 rolników w badaniach wykorzystano kwestionariusz wywiadu, uzupełniony wywiadem bezpośrednim. Obszar gminy charakteryzuje się mało korzystnymi warunkami do produkcji rolniczej. Dominują tam gospodarstwa wielokierunkowe lub o profilu zwierzęcym, charakteryzujące się jednak małą skalą produkcji. Niska opłacalność produkcji rolniczej powoduje konieczność pozyskiwania dodatkowych dochodów. Na przeszkodzie stoją jednak ograniczenia związane z działalnością Mazurskiego Parku Krajobrazowego, ograniczające np. turystyczne wykorzystanie ziemi należącej do rolników. Konsekwencją istniejących konfliktów jest wyraźny sprzeciw mieszkańców gminy w stosunku do planowanego od 15 lat utworzenia parku narodowego.
Polska należy do krajów o dużym udziale obszarów prawnie chronionych. Na obszarach tych dochodzi do wielu konfliktów pomiędzy ochroną środowiska, a mieszkańcami tych terenów. Jednym z możliwych rozwiązań, mogących rozwiązać te problemy, jest propagowanie na obszarach cennych przyrodniczo, proekologicznej działalności turystycznej. Sprzyja temu rekreacyjno-edukacyjna rola części obszarów chronionych, np. parków krajobrazowych. W 1999 roku, przeprowadzono badania pilotażowe w Mazurskim Parku Krajobrazowy. Wynika z nich, że agroturystyką zajmuje się nieliczna grupa rolników. Jest to wynikiem głownie braku środków finansowych. Dlatego też niezbędne jest stworzenie programów pomocowych, skierowanych do tych mieszkańców obszarów chronionych, którzy deklarują chęć podjęcia działalności agroturystycznej, nie będącej w sprzeczności z wymogami ochrony środowiska.
Opracowanie zawiera wyniki badań dotyczące działalności rolniczej na terenie czterech parków narodowych. Na obszarach tych dochodzi do konfliktów pomiędzy administracją poszczególnych obszarów chronionych a właścicielami gospodarstw rolnych. Konflikty te powstają w wyniku wielu ograniczeń stawionych przez parki. Jednocześnie parki stwarzają rolnikom możliwości pozyskiwania dodatkowych dochodów.
Celem badań było przedstawienie wybranych zagadnień funkcjononia gospodarstw ekologicznych w aspekcie konieczności modernizacji skiego rolnictwa. Badania przeprowadzono w latach 1993-1995 i objęto nimi 60 gospodarstw ekologicznych z terenu północnej Polski. W badaniach wykorzystano metodę kwestionariusza wywiadu oraz wywiadu bezpośredniego. W badaniach stwierdzono, że większość gospodarstw ekologicznych to gospodarstwa wielokierunkowe o średniej powierzchni przewyższającej trzykrotnie średnią powierzchnię w kraju. Struktura zasiewów t bardzo rozbudowana z dominacją zbóż i strączkowych. Różnica w plonowaniu roślin w badanych gospodarstwach w porównaniu ze średnimi nami w gospodarstwach konwencjonalnych wynosiła od 0 do 30% na niekorzyść ekologicznych. Gospodarstwa ekologiczne są w większości samowystarczalne, jeżeli chodzi o gospodarkę paszową i nawozową. Gospodarstwa te są stosunkowo dobrze wyposażone w maszyny i urządzenia rolnicze. Głównym problemem w gospodarstwach jest zbyt wyprodukowa­li towarów, zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego.
Poznano rolę rolniczego doradztwa i konsultingu w rozwoju firm agrobiznesu na obszarach wiejskich zachodniej i wschodniej Polski. Badaniami objęto 311 przedsiębiorstw agrobiznesu o różnych kierunkach działalności na obszarach wiejskich zachodniej Polski i 305 firm na wschodnich obszarach wiejskich w kraju. Badania przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z zastosowaniem kwestionariusza wywiadu na przełomie 2004 i 2005 roku. Z badań wynika, że 27,0% przedsiębiorców w agrobiznesie na obszarach wiejskich zachodniej Polski stwierdziło, że brak jest instytucji wspierających rozwój agrobiznesu. Szczególnie niekorzystne opinie o instytucjach wspomagających rozwój przedsiębiorczości w agrobiznesie wyrazili właściciele firm na obszarach wiejskich wschodniej Polski. 73,8% badanych przedsiębiorców stwierdziło, że na ich obszarze nie ma instytucji pomagających w rozwoju firm agrobiznesu. Stwierdzono, że zdecydowana większość przedsiębiorców w agrobiznesie na obszarach wiejskich zachodniej Polski chciałaby otrzymywać następujące informacje: ceny produktów i usług (89,7%), do kogo kierować swoja ofertę (87,1%), doradztwo z zakresu marketingu (81,0%). Przedsiębiorcy we wschodnich regionach kraju chcieliby natomiast uzyskiwać informacje na temat: do kogo kierować swoją ofertę (97,7%), ceny produktów i usług (79,3%) oraz doradztwo z zakresu marketingu (62,0%). Najwięcej przedsiębiorców na obszarach wiejskich zachodniej Polski chciałoby podnieść swoje kwalifikacje z następujących dziedzin: prawo i jego przepisy (29,9%), reklama, marketing i promocja (28,6%), rachunkowość, finanse i księgowość (26,0%), zarządzanie firmą (19,0%), podatki (18,3%), ekonomia (16,4%) oraz wiedza technologiczna (16,1%). Przedsiębiorcy na obszarach wiejskich wschodniej Polski chcieliby podnieść swoje kwalifikacje głównie w zakresie ochrony środowiska (33,8%), prawo i jego przepisy (19,7%), rachunkowość, finanse i księgowość (19,7%), integracja z UE (16,7%), podatki (14,1%) oraz zarządzanie firmą (12,5%).
W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2009 roku w 3 parkach narodowych i 7 krajobrazowych położonych na terenie Zielonych Płuc Polski. Badania empiryczne zostały przeprowadzone z zastosowaniem kwestionariusza wywiadu opracowanego na potrzeby badań. Podjęto ważną i aktualną tematykę funkcjonowania obszarów Natura 2000 w granicach parków narodowych i krajobrazowych. Analizie poddano m.in. uwagi i spostrzeżenia pracowników parków na temat współistnienia omówionych wyżej form ochrony przyrody, konfliktów społeczno-gospodarczych ich rozwiązywania na zarządzanych przez nich obszarach i sposobów oraz skuteczności aktualnych instrumentów prawnych w ochronie przyrody
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.