Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uwzględniając szkodliwe skutki wysokiej zawartości soli w diecie zaleca, aby maksymalne dzienne pobranie soli nie przekraczało 5 g. Celem badań było oznaczenie zawartości soli w różnych rodzajach hamburgerów. Materiał do badań stanowiło 9 próbek hamburgerów zakupionych w trzech restauracjach sieciowych: McDonalďs, Burger King i KFC na terenie Warszawy i okolic. Zawartość soli (NaCl) oznaczono metodą Mohra. Średnia zawartość soli w badanych hamburgerach wynosiła 1,15 g/100 g (zakres od 0,87 g/100 g do 1,37 g/100 g). Średnia zawartość po przeliczeniu na porcję badanych hamburgerów wynosiła 1,94 g/porcję (zakres od 1,21 g/porcję do 2,44 g/porcję). Przebadane hamburgery realizowały maksymalne dzienne spożycie soli rekomendowane przez WHO w zakresie od 24% do 49%. Uzyskane dane wskazują, że hamburgery mogą stanowić znaczące źródło soli w diecie.
Obecnie poszukuje się nowych rozwiązań budowlanych z zakresu inżynierii rzecznej. Najodpowiedniejszymi budowlami wydają się być bystrza o zwiększonej szorstkości. Spełniają one walory przyrodnicze i estetyczne oraz nie powodują przegrodzenia rzeki wędrującym rybom i innym organizmom wodnym, przez co są zalecane przez Ramową Dyrektywę Wodną Unii Europejskiej. W publikacji określono wartości parametrów hydraulicznych w rejonie bystrzy o zwiększonej szorstkości, znajdujących się na potoku Porębianka w Gorcach. Głównym celem pracy jest próba pokazania możliwości monitorowania wykonanych budowli hydrotechnicznych oraz pokazanie ewentualnych zmian w hydrodynamice cieku, które uniemożliwiłyby zamieszkiwanie odcinka rzeki przez organizmy wodne. Z przeprowadzonych badań można wnioskować o prawidłowej pracy bystrzy oraz o spełnieniu funkcji ekologiczno-krajobrazowej przez te budowle. Świadczy o tym bogate zróżnicowanie warunków hydrodynamicznych, co wpływa na zwiększenie ilości miejsc o różnorodnej faunie makrobezkręgowej. Parametry hydrodynamiczne zaobserwowane w rejonie bystrzy ściśle zależą od usytuowania punktu pomiarowego w stosunku do poszczególnych elementów budowli. Maksymalne prędkości nie zawsze powodują powstawanie największych sił działających na dno cieku, gdyż jest to związane również z ich rozkładem w pionie pomiarowym.
Celem weryfikacji przypuszczenia, że młodzi konsumenci, częściej niż przeciętnie, dbając o smukłą sylwetkę, mogą deklarować zainteresowanie nabywaniem produktów żywnościowych typu light, przeprowadzono w 2004 roku badania na 300 osobowej populacji młodych konsumentów, spośród których 2/3 stanowili studenci różnych polskich uczelni, a 1/3 uczniowie jednego z małomiasteczkowych liceów. Na podstawie analizy wyników uzyskanych z przeprowadzonych badań stwierdzono, iż źródłem informacji o produktach typu light są formalne źródła marketingowe, takie jak: opakowanie, reklama i prasa. Głównymi nabywcami produktów typu „light”, w opinii badanych, są młode kobiety, niezamężne, mieszkające w miastach, posiadające wyższe łub średnie wykształcenie, które nie boją się wypróbowywać produktów innowacyjnych. Spośród produktów typu „light”, na rynku młodego konsumenta znane są zwłaszcza takie produkty, jak: jogurty, coca-cola, pieczywo chrupkie, natomiast najczęściej kupowanym produktem „light” jest guma do żucia, i nieco rzadziej napoje typu „light”. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o zakupie produktów „light” jest obniżona kaloryczność, obniżona zawartość tłuszczu oraz dbałość o zgrabną syłwetkę.
Przeanalizowano 12 produktów typu fast food, pochodzących z 3 barów szybkiej obsługi w Warszawie, na zawartość tłuszczu i kwasów tłuszczowych (nasyconych oraz jedno- i wielonienasyconych w konfiguracji cis i trans). Stwierdzono, że zawartość tłuszczu w badanych produktach wahała się w granicach od 3,0 do 24,4%. Skład kwasów tłuszczowych był bardzo zróżnicowany, zależnie od rodzaju produktu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.