PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2007 | 09 | 1 |
Tytuł artykułu

Kwotowanie mleka a wyniki ekonomiczne gospodarstw rolnych (na przykładzie Dolnego Śląska)

Warianty tytułu
EN
Limited amounts of milk and economic results of agricultural farms (on the example of Lower Silesia)
Języki publikacji
PL
Abstrakty
PL
Na pełną ocenę systemu po pierwszym roku kwotowym jest jeszcze zbyt wcześnie. Wyniki badań udowodniły, że w gospodarstwach rolnych dokonują się pewne przemiany, prowadzące do ich specjalizacji. Głównym źródłem dochodów staje się produkcja mleka i z produkcją tą wiąże się nastawienie gospodarcze rolników. Limitowanie produkcji mleka budzi niezadowolenie właścicieli, zwłaszcza małych stad. Najbardziej usatysfakcjonowani są rolnicy, którym udało się pozyskać największe limity, gdyż ich stabilizacja materialna jest już zagwarantowana do 2014 /2015 roku i oni nie obawiają się o swój los.
EN
It is too early to formulate an exhaustive evaluation of the limited amounts system after the first year.The results of the research have proven that agricultural farms experience some transformations, which will lead to their specialization. Milk production becomes the main source of income and it is the focus of the economic activities of the farmers. The system of limited milk amounts arouses dissatisfaction of owners, especially of small herds. The highest level of satisfaction is expressed by those farmers that managed to obtain the biggest amounts, as their financial stability has been guaranteed until 2014/2015 and they do not have to worry about their future.
Wydawca
-
Rocznik
Tom
09
Numer
1
Opis fizyczny
s.312-315,tab.,bibliogr.
Twórcy
autor
  • Katedra Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Pl.Grunwaldzki 24A, 50-363 Wrocław
Bibliografia
  • Fedak M., Stańko S. 1999: Porównanie systemu regulacji rynku mleka w Polsce i UE. Biuletyn Rynku Rolnego, nr 9, 42-51.
  • Malak-Rawlikowska A. 2005: Ekonomiczne i organizacyjne skutki wprowadzenia systemu regulacji produkcji mleka w wybranych krajach UE i w Polsce. SGGW, Warszawa, 7-185.
  • Mierzwa D., Tratwal N. 2005: Bilans kampanii mlecznej w Polsce po roku referencyjnym. [W:] Agrobiznes 2005. Zmiany w agrobiznesie po przystąpieniu Polski do UE. Prace Naukowe AE, Wrocław, 97-102.
  • Seremak-Bulge J. 2003: Wspólna polityka rolna na rynku mleka i jej ewolucja. [W:] Polskie mleczarstwo. Raport o stanie branży i perspektywach jej rozwoju w poszerzonej UE. Związek Prywatnych Przetwórców Mleka, Warszawa, 97-126.
  • Stachak S. 2006: Wstęp do metodologii nauk ekonomicznych. Książka i Wiedza, Warszawa, 148.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.dl-catalog-37ee85bb-f407-443d-9d6d-6401ddfb2d34
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.