PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1995 | 38 | 12 |
Tytuł artykułu

Protura of suboceanic and subcontinental (Peucedano-Pinetum and Leucobryo-Pinetum) pine forests in Poland

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
PL
Protura subkon tynentałnych i suboceanicznych borów sosnowych Polski
Języki publikacji
EN
Abstrakty
EN
Species composition, community structure and microhabitat preferences have been studied in Protura of Polish pine forests. 6 Protura species have been identified, namely, Eosentomon semiarmatum, E. vulgare, E. mariae', Berberentulus polonicus, E. pratense and E. pinetorum. The abundance of the communities studied was low (14.2 - 17.9 ind./sq.m.). Imagines in the investigated material constitute 68.2%, i naturi juniores - 23.2%, larvae II - 5.5%, larvae I – 3.1%.
PL
W badanych borach sosnowych stwierdzono 6 gatunków Protura. Liczebność zgrupowań Protura w borach sosnowych Polski jest niska i waha się w granicach od 14.2 - 72.3 os./m2. Największym bogactwem gatunkowym charakteryzują się bory sosnowe typu Leucobryo-Pinetum na Roztoczu (5 gatunków). Zdecydowanie uboższe gatunkowo są zbiorowiska borowe [Peucedano-Pinetum] w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Białej. W zgrupowaniach Protura w borach sosnowych Roztocza dominuje - Berbenmtulus polonicus, w Puszczy Białowieskiej i Białej - Eosentomon mariae. Populacje Protura w badanych borach cechują się znacznym udziałem stadiów dojrzałych i preimaginalnych. U wszystkich stwierdzonych w borach sosnowych gatunków Protura występują sezonowe zmiany w strukturze demograficznej i proporcji płci. Rozprzestrzenienie Protura w borach sosnowych jest nierównomierne. Nierównomierność rozprzestrzenienia Protura warunkuje występowanie w borach sosnowych facji roślinnych stanowiących jednocześnie dla nich odrębne mikrosiedliska.
Słowa kluczowe
Wydawca
-
Rocznik
Tom
38
Numer
12
Opis fizyczny
s.209-222, rys.,tab.,bibliogr.
Twórcy
autor
  • Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierzat PAN, Slawkowska 17, Krakow
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.agro-article-75d37bbb-d516-4158-8e8e-9fa2e377a085
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.