PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2014 | 24 | 4 |
Tytuł artykułu

Czynniki wpływające na jakość ziemniaków po przechowaniu i konfekcjonowaniu

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
PL
Jakość ziemniaków po przejściu długiej drogi od zbioru poprzez przechowywanie i konfekcjonowanie do konsumenta jest obniżona. Decydują o tym głównie uszkodzenia bulw podczas zbioru, załadunku i konfekcjonowania oraz straty przechowalnicze. Najkorzystniejsza do zbioru jest temperatura powyżej 10oC. Wysokość spadku bulw na dno palety, na taśmociąg, na elementy metalowe nie powinna przekraczać 30 cm. W czasie przechowywania zachodzą transpiracja wody z bulw, oddychanie, kiełkowanie oraz zmiany chorobowe. Zmiany biochemiczne dotyczą głównie węglowodanów, witaminy C, związków fenolowych, glikoalkaloidów, związków azotowych, aktywności niektórych enzymów. Mogą się ujawnić zaraza ziemniaka, mokra i sucha zgnilizna bulw oraz alternarioza. Ziemniaki konfekcjonowane powinny być chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, silnym oświetleniem, a myte przed zapakowaniem w siatki lub torby powinny być dobrze osuszone.
Wydawca
-
Czasopismo
Rocznik
Tom
24
Numer
4
Opis fizyczny
s.35-39,bibliogr.
Twórcy
autor
  • Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Przechowalnictwa i Przetwórstwa Ziemniaka w Jadwisinie, 05-140 Serock
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.agro-7aed003c-ca31-4335-8cfb-bad3c1c584da
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.