PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1967 | 13 | 4-5 |
Tytuł artykułu

Diapause in nymphs of Ixodes ricinus L. (Parasitiformes, Ixodidae)

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
PL
Diapauza u nimf Ixodes ricinus L. (Parasitiformes, Ixodidae)
RU
Diapauza u nimf Ixodes ricinus L. (Parasitiformes, Ixodidae)
Języki publikacji
EN
Abstrakty
PL
Diapauza Ixodes ricinus znana jest od dłuższego czasu, ale czynniki określające jej pojawianie się nie zostały całkowicie przestudiowane. Nasze obserwacje nad rozwojem tego gatunku w naturalnych środowiskach w okolicach Moskwy wykazały, że: 1) okresy pojawiania się diapauzy u pierwszych nimf zmieniają się z roku na rok, 2) krzywa obrazująca sezonowy cykl ich diapauzy jest czasem 2- lub 3-wierzchołkowa, 3) prawie każdego roku pewna część nimf rozwijających się bez diapauzy nie ma czasu na linienie i ginie z nastaniem wiosny. Dla wykrycia przyczyn tych zjawisk przeprowadzono badania właściwości rozwoju 2 geograficznych populacji nimf w określonych warunkach temperatury i cyklu dobowego. Stwierdzono, że populacja 1,5-miesięcznych nimf pochodzących z Mołdawii wykazywała skłonności do dalszego rozwoju bez odbywania diapauzy, jeśli głodne nimfy trzymano w warunkach krótkiego dnia. U najedzonych nimf podobne warunki wywoływały pojawienie się diapauzy. Populacje 1,5-miesięcznych nimf pochodzących z okolic Moskwy wykazały w podobnych warunkach znacznie większe skłonności do odbywania diapauzy. Przez zmianę warunków autorce udało się przerwać diapauzę w nimf w okresie 10-50 dni po pobraniu pokarmu. Stwierdzono następnie, że w czasie diapauzy rozwój nimf nie ulega całkowitemu zatrzymaniu, lecz gwałtownemu zwolnieniu. Autorce udało się także wycofać diapauzę u nimf najedzonych i będących w okresie aktywnym przez przeniesienie ich w nowe warunki. Wykryte osobliwości pomagają zrozumieć przyczynę wczesnego pojawiania się diapauzy u nimf w czasie lata charakteryzującego się okresowymi spadkami temperatury oraz przyczynę zmniejszania się ilości pozostających w diapauzie nimf w okresach wzrostu temperatury. To ostatnie zjawisko jest powodem zwiększania się ilości nimf, które nie miały wystarczająco długiego czasu na zakończenie metamorfozy, co z kolei jest powodem wzrostu śmiertelności wśród danej populacji. Autorka uważa to za objaw niedoskonałości mechanizmu regulującego rozwój Ixodes ricinus.
Słowa kluczowe
Wydawca
-
Rocznik
Tom
13
Numer
4-5
Opis fizyczny
p.517-524,fig.
Twórcy
autor
  • E.I.Martsinovsky Institute of Medical Parasitology and Tropical Medicine, Ministry of Health of the USSR in Moscov, Moscov, USSR
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.agro-1badcb29-9652-4d7c-b4be-df035378f7db
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.