PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2016 | 26 | 2 |
Tytuł artykułu

Tradycyjne i nowoczesne metody diagnostyczne stosowane w ochronie ziemniaka przed chorobami o podłożu grzybowym i bakteryjnym

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
PL
Metody diagnostyczne stosowane w ochronie ziemniaka są podstawą skutecznej ochrony plantacji przed agrofagami. Podzielić je można na tradycyjne, używane od dawna, i nowoczesne, które bardzo dynamicznie rozwijają się w ostatnich kilku latach. Kontrola stanu plantacji jest działaniem niezbędnym, służącym zminimalizowaniu rozprzestrzeniania się chorób o podłożu bakteryjnym i grzybowym. Metody stosowane od wielu lat to m.in. obserwacje w terenie oraz badania laboratoryjne wykonywane tradycyjnie. Ocena makroskopowa umożliwia wstępną identyfikację uszkodzeń. W nowoczesnej diagnostyce stosuje się metody oparte na technice PCR. Charakteryzują się one krótkim czasem wykonania i wysoką czułością, co wpływa na coraz częstsze zastępowanie tradycyjnych metod molekularnymi. Jednak metody badawcze stosowane od wielu lat mogą sprawnie uzupełniać i potwierdzać badania wykonywane w nowoczesnych laboratoriach.
Słowa kluczowe
Wydawca
-
Czasopismo
Rocznik
Tom
26
Numer
2
Opis fizyczny
s.46-53,bibliogr.
Twórcy
autor
  • Pracownia Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, Bonin
  • Pracownia Ochrony Ziemniaka w Boninie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, Bonin
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.agro-1aa3c651-3b76-4022-9249-46f2d3454676
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.